Načo sú niektoré kolónky v sčítacom hárku. Hm.

Autor: Ľudmila Marešová-Balážová | 25.5.2011 o 21:40 | Karma článku: 4,62 | Prečítané:  1406x

Pohľad na sčítací hárok a pohľad na denné zprávy o vnútropolitickej situácii v menšinovej politike je tak trochu srandovný a tak trochu rozčuľujúci...

Prepadla ma nechápavosť. Obce s menšinovým jazykom, ktoré majú (alebo by mali mať) dvojjazyčné orientačné tabule už od roku 1991 ich budú mať naďalej ešte 10 rokov bez ohľadu na výsledok sčítania obyvateľstva v roku 2011, ktoré práve prebieha.  Takisto pochodí podľa kompromisu medzi Mostom-Hídom a  SaS  aj  úprava hranice medzi 20-timi a 10-timi percentami menšiny v obciach, ktorá bude predpisovať komunikáciu v jazyku.

Pätnásť percentná hranica pre menšiny  tak bude celkom odtrhnutá od reality, pretože demografický vývoj sa dá len odhadnúť a nie vopred presne vyveštiť.  Aktuálne sa posunul limit v prospech menšín do budúcna o päť percent.  V zmysle smernice EÚ sa tak direktívne stanovuje do budúcnosti, kto, kde, kedy a koľko bude môcť hovoriť vo svojom jazyku v jazykovo zmiešaných  obciach.

Kolónku  č. 20 v sčítacích hárkoch ohľadom národnosti, č. 21 ohľadom materinského jazyka a č. 22 ohľadom najpoužívanejšieho jazyka teda problematické časti zákonov alebo ich návrhov  príliš nepotrebujú.  Jedine ako konštatovanie, že je tu nejaká inojazyčná menšina v obci a že jej je určené percento výskytu ad katedram. Keď poviem niečo ironické, posmešné alebo kritické pri tejto príležitosti,  budem považovaná za národnostne neznášanlivú? Pravdepodobne.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

U. S. Steel odchádza, o košickú fabriku bojujú Třinecké železárny

U. S. Steel predáva košické železiarne, ponuku predložili Číňania a skupina slovenských miliardárov.

KOMENTÁRE

Úbohá stredná trieda, tá sa vo Ficovom vlaku nevezie zadarmo

Ak sa niektorí chcú mať závratne dobre, musia sa tí ostatní mať horšie.

KOMENTÁRE

Ako o tridsať rokov rozvrátim našu spoločnosť

Moderné demokracie sa premenia na vlády starých.


Už ste čítali?