Súsošie do šrotu

Autor: Ľudmila Marešová-Balážová | 3.6.2011 o 7:07 | (upravené 22.6.2011 o 14:48) Karma článku: 5,38 | Prečítané:  1911x

Jedná sa o súsošie Cyrila a Metoda v Devíne. Krátka zastávka pri kostole na devínskom námestí počas krásneho dopoludnia plného slnka je vďačná príležitosť pre notorických cvakačov záberov, napríklad aj mňa.

Vybehla som po schodoch do areálu kostola Svätého Kríža, kde som natrafila na toto súsošie. Bolo premiérovo inštalované v roku 1903, odvtedy sa dostalo do takého stavu, aký je viditeľný na mojich záberoch.

Je známe, že obec Devín sa dostala do finančných ťažkostí nemalého rozsahu, no to nie je dôvod celkom ignorovať tento stav súsošia. Sú rôzne spôsoby ako získať peniaze na zreštaurovanie sochy, napríklad vypísať grant alebo sa zaujímať o prostriedky z fondov EÚ či urobiť verejnú zbierku. Ten istý problém je viditeľný i na fasáde kostola, pred ktorým je umiestnené súsošie.

O súsoší toho veľa neviem, pretože na webe je to temer neprítomná pamiatka, preto ju opíšem len nedostatočne. Je umiestnené v areáli kostola blízko steny pravej lode a rúry, z ktorej odtekáva odpadová dažďová voda priamo smerom k soche. Povrch sochy je veľmi skorodovaný a nedbanlivo natretý bez odstránenia hrdze. Dvaja vierozvestci a zakladatelia slovanského písomníctva stojaci na historickom území Veľkej Moravy a svojho historického účinkovania v tak zúboženom stave nerobia slovenskému národu nijakú reklamu. Skôr naopak.

Celú situáciu ešte zhoršuje aj stav kostola, ktorý je historicky cenný, pretože jeho jadrom je románska stavba z 12.storočia údajne postavená na základoch pohanského chrámu. Pohľad zvonka na opadanú omietku a nátery vzbudzuje dojem úbohosti a biedy.

Niekoľko záberov:

IMG_1838.jpg

IMG_1839.jpg

IMG_1841-1.jpg

IMG_1842-1.jpg

Autorka foto:Ľudmila Marešová-Balážová

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?