Anatómia zániku Kukuričáku?

Autor: Ľudmila Marešová-Balážová | 13.6.2011 o 7:59 | Karma článku: 5,06 | Prečítané:  1506x

Kratšia sumarizácia faktov a zamyslenie sa nad kauzou pozemku nachádzajúceho sa v Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty. Nie všetko je také ako sa rozpráva a píše. Ako je to teda? Snažím sa urobiť poriadok v dojmoch a pojmoch ohľadom výstavby na parcelách zvaných "Kukuričák".

Kukuričák" na Kráľovej hore je prostredím, kde sa rozvinul lúčny ekosystém chránený zákonom a je tiežIMG_1859_tab.jpg miestom slúžiacim rekreácii a športovým aktivitám obyvateľstva. Prakticky odkedy bola dostavaná štvrť Dlhé diely v Bratislave začiatkom 90-tych rokov, odvtedy sa toto miesto stalo pre občanov obľúbenou vychádzkovou a športovou trasou.

Lúka nazvaná „Kukuričák" sa nachádza na Kráľovej hore v katastrálnom území Devínu a jej okrajová časť zasahuje do katastrálneho územia miestnej časti Bratislavy Karlova Ves. Je súčasťou Chránenej krajinnej oblasti Malé Karpaty.

Preto je prípad výstavby areálu údajne všeobecnoprospešného účelu citlivou spoločenskou témou a preto sa i občania asociovali do občianskeho združenia, ktoré je v opozícii voči rozhodnutiam miestnych zastupiteľstiev.

Jednou zo zúčastnených stránok v tejto kauze je súčasný majiteľ pozemku na Kráľovej hore - firma Kráľova hora s r.o.  „Kukuričák" získala v dražbe od obce Devín.

332519_ondriasova1_tab.jpgAktuálnym majiteľom stavebného pozemku je Spoločnosť Kráľova hora s. r. o. ovládaná firmou registrovanou na Cypre v Nikózii „Seporub  Limited" podľa posledného zápisu v obchodnom registri v decembri 2010. Majiteľ Kráľova hora s r.o.  nadobudla  „Kukuričák" v roku 2003 podľa vyjadrenia zastupiteľstva Devínu v dražbe. Vydražená suma za nehnuteľnosť bola splatená troma spoločnosťami, Kráľova hora s r.o. svoj podiel splatila vo forme zmenky, ktorú vystavila miestna samospráva Devínu a ktorú zrejme Kráľova hora s r.o. získala odkúpením pohľadávky banky. Táto výmena finančného majetku za investičný má existenčný význam pre časť chránenej krajinnej oblasti Kráľova hora.

IMG_1905_tab.jpg Ak budeme skúmať, či predmetná zmenka bola oprávnene podpísaná, prídeme na zaujímavé skutočnosti. Starosta miestneho úradu mal právomoci podpisovať faktúry a vydávať zmenky len do určitej výšky.

Obec Devín prijala cenu zmeniek od známej banky. Vláda vecí verejných v Devíne bola právne aj fakticky v rukách starostu a jeho partajných kamarátov poslancov. Títo poslanci sa nepokúsili ani raz spýtať sa voličov v obci Devín, či súhlasia s tak vysokými záväzkami obecného rozpočtu, ktoré svojvoľne starostovi odsúhlasili.

Akčná skupinka potom narábala so získanými prostriedkami pochybným spôsobom, čo sa však už netýka priamo kauzy „Kráľova hora". Týka sa však priamo faktu, že peniaze do príjmovej časti rozpočtu miestnej časti Devín žiadne neprišli. Tak stratila obec hodnotný pozemok bez toho, aby zaň získala finančný ekvivalent. In memoriam exstarosta Devínu vydaním zmenky a ďalšia úradujúca samospráva výmenou zmenky za pozemok v roku 2003 tak zaťali sekeru devastácie do chránenej krajinnej oblasti. Iným následkom tejto „transakcie" a iných jej podobných je uvalenie nútenej správy štátu na majetok obce Devín, čo má platnosť až do dnešného dňa.

blog_kukuricak_tab.jpgÚzemný plán obce Devín počíta s Kukuričákom ako s rekreačným areálom, nie obytným. Na pláne, ktorý je zalinkovaný, ho vyznačuje oranžový štvorec.  Komplexný plán obsahuje parcely, na ktorých leží Kukuričák a je na nich zakreslená rekreačná, športová a všeobecneprospešná funkcia.(oranžovou farbou)

Oficiálne neexistujúca zmena stavebného povolenia pre zmenu účelu výstavby na pozemku neumožňuje ďalšie konanie majiteľa podľa zámeru stavať obytný komplex. Ak by sa tak stalo, bolo by to v rozpore so zákonom o ochrane prírody. Zmenu stavebného zámeru by musela podporiť zmena zákona o chránených krajinných oblastiach.

Firma Kráľova hora s r.o., ktorá pozemok vydražila v roku 2003,  je zatiaľ v súlade so zákonom  a „Kukuričák" sa nachádza v neporušenom stave. Napriek tomu sa občania znepokojujú o svoj obľúbený životný priestor v prírode. Je nepochybné, že celý pozemok so všetkými parcelami, ktoré ho tvoria, zatiaľ nemá žiadnu plombu na Liste vlastníctva č.2689 ani zmenený status jednotlivých parciel na stavebné. Napriek tomu kolujú rôzne „zaručené" fakty o pozemku, ktoré by mohli vyprovokovať nesprávne reakcie a preposielajú sa provokačné linky s vizualizáciou obytného komplexu na Kráľovej hore... to totiž vyprovokovalo aj napísanie tohto môjho textu. Prečo sa tak deje, môže mať niekoľko alternatívnych dôvodov, ktoré sa nachádzajú v kategórii „čo by bolo keby" a kvôli vlastnej sebaobrane ich radšej tuná neuvediem.

Snáď dôležitý prvok listu vlastníctva je zriadenie ťarchy na všetky parcely v prospech týchto veriteľov: IMG_1861_tab.jpgBanka J&T a Poštová banka a.s. Na čo teda slúži vlastníctvo týchto parciel, vieme usúdiť. Kukuričák slúži ako predmet záložného práva pre získanie úveru od bánk.

Ak obídem úvahu o tom, „čo by bolo keby", i tak je obchodný zámer budovať súkromné športové, zdravotné a rekreačné centrum pre občanov z priľahlých oblastí nevýhodný a preto nezaujímavý. Akékoľvek možné športové areály, sanatóriá, sauny, bazény a súvisiace služby budú nepochybne platené. Celý zámer je v prvom rade obchodným projektom, jeho dopad by bol určite nepriaznivý pre blízku chránenú prírodnú krajinnú oblasť Kráľova hora a prírodnú rezerváciu na vrchu Kobyla vzdialenú od tzv. Veľkej lúky 4 km. Poznamenávam, že názov Veľká lúka treba používať s rozvahou, lebo existuje ešte jedna Veľká lúka pri miestnej časti Dúbravka, kde sa tiež plánuje výstavba.

Stavebná činnosť by mala aj ďalšie neželané vplyvy v okolí súkromného pozemku budovaním inžinierskych sietí a dopravných komunikácií k obytnému komplexu. Mám ešte v živej pamäti obraz vyrúbaného a poničeného parku, ktorý býval na území dnešného River Parku. Denne som okolo cestovala. Preto nemám dôveru, že by sa citlivejšie zachádzalo s chránenou krajinnou oblasťou Kukuričák.

Fotografie kveteny v CHKO Malé Karpaty:  Ľudmila Marešová-Balážová

Plánik Kráľovej hory pochádza z Územného plánu Devínu

Súvisiace zdroje:

Článok v sme 20.5.2011

Petičný výbor kukuričák.szm.sk

Brat.noviny-článok

Devín má dlhy dvadsaťšesť rokov.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?