Quangos

Autor: Ľudmila Marešová-Balážová | 8.7.2011 o 14:55 | (upravené 25.7.2011 o 12:56) Karma článku: 2,69 | Prečítané:  971x

5.7.2011: Navrchu notesu mám napísané: Zisti, čo sú to quangos – aha – zistené. Takže čo to je? Článok je komentárom k článku z časopísu .týždeň č. 25.

Hríbovci dali v čísle 25 Hrozbu pre demokraciu a v nej som zavadila o quangos. Je to skratka vytvorená z názvu „kvázi autonómne mimovládne organizácie“ a zaoberá sa nimi Roger Scruton – britský filozof a podnikateľ. Tento pán postavil britský parlamentarizmus do krutého ostrého svetla svojho úsudku natoľko nemilosrdne, že mi po prečítaní slovenského prekladu prebehla husia koža po tele.

Potenciál moci quangos menovite v Británii je obrovský.  Mimovládky dodávajú svojim donorom poslušných ťažných oslíkov, ktorí sú predsa tak pohodlní. Títo výkonní technokrati jakživ nevolení voličmi sa nachádzajú na vysokých postoch europolitiky a britpolitiky. Napríklad Lady Ashtonová: začala v ľavičiarskej politike v treťom sektore, pokračovala cez ľavicové quangos až k postu u labouristov. Pristavím sa u pikantných paradoxov. Štartovala ako protiatómová aktivistka sponzorovaná Rusmi ale skončila ako falošná šachová figúra konzervatívcov. Bola dosadená do Centrálnej rady pre vzdelávanie a tréning v sociálnej práci, čo je trochu šteklivé, pretože lady sa začala učiť francúzsky až po úspešnom dobytí pozície komisárky - prvej ministerky zahraničných vecí EÚ v Bruseli.

Ak vezmem do úvahy, kto je Roger Scruton aj s jeho ideologickým kreditom konzervatívca, považujem za povšimnutiahodné, že sa tento pán obul práve do labouristky. Takže som jeho článok ohodnotila ako útok konzervatívca proti labouristke. No keď som zohľadnila kariérny rebrík lady Ashton, zistila som, že Scruton dobre vie čo vraví. Ashtonová má ľavičiarstvo len ako oficiálnu nálepku, ktorá kryje konzervatívne názory jej chlebodarcov(Gordon Brown a iní). Preto subjektivizmus ako motivácia pána Scrutona odpadá. Po analýze môžem usúdiť, že demokracia dostáva poriadne na frak a je reálne v defenzíve. Nezáleží vôbec na politickom názore vybraného technokrata pre výkon moci, ani na jeho schopnostiach. Záleží len na tom, aby v správnej chvíli obhajoval tie správne názory.

Prirovnanie šachovej partie ku politike v boji o moc medzi quangos a parlamentnou demokraciou týmto zlyháva. Už nefungujú zaužívané politické ťahy na šachovnici Európy. Na miesta rozhodujúcich funkcií sa dostávajú zrazu figúrky spoza manžiet hráčov, také, ktoré neboli na začiatku partie dohodnuté a pravidlá hry sú im ukradnuté.

Účel, pre ktorý boli odštartované buržoázne revolúcie v Európe, bol nastoliť vládu buržoázie. Ak vnímame, že parlamentarizmus, kvôli ktorému bol utopený v krvi predošlý feudálny systém, prestal byť pre mocenské elity ekonomiky použiteľný, musíme prísť k názoru, že systém quangos je to, čo sa podarilo infiltrovať do demokracií a tento infiltrát víťazí v súťaži použiteľnosti.

Štruktúry moci po takejto úvahe nadobúdajú úplne iné tvary a my tu na východe Európy sa ocitáme v konflikte s pôvodnou myšlienkou túžby po demokracii a slobode, kvôli ktorej sme podstúpili vysoké obete, aby sme mohli zaplatiť predražený poplatok do európskeho klubu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

KOMENTÁRE

Aby nás z čara prieskumov nevytrhol ľud v uliciach

Kaliňák je stále ministrom, Bašternák na slobode.


Už ste čítali?