Prešporok - dobre zladený rockový rambajz

Autor: Ľudmila Marešová-Balážová | 18.12.2011 o 11:45 | (upravené 18.12.2011 o 12:40) Karma článku: 3,05 | Prečítané:  912x

Skoro som zablúdila, koncert kapely Prešporok nemal vonku plagát. Bola to tesnotka. Som rada, že som tam bola a že táto muzika bola to správne orechové. Pridávam zopár záberov.

Konvenčne znejúci názov kapelky ukrýva nekonvenčné zoskupenie muzikantov, ktoré je štýlovo aj obsadením značne uvoľnené. Na tohtoročnom decembrovom koncerte v batislavskej Starej radnici  bolo možné toto tvrdenie abstrahovať zo scenára hudobného performance. Folk- rocková kapela, ktorá začala  pesničkovým blokom a la slovenský limonádový popík naplnila ním asi prvú tretinu programu. Zvyšok po skromnej slovnej výstrahe kapelníka prekvapil čistokrvným starým dobrým rockom mohutne podporeným  gitarou hosťujúceho Peciho Uherčíka.

Presporok_koncert_13.12.2011_052.jpg

Moje prekvapenie z onakvejšieho zvuku bolo spôsobené  možno aj neznalosťou,  pretože skupina  zatiaľ nemá vydaný hudobný nosič, z ktorého by bolo patrné,  že tvrdí rock. Posledné CD  s názvom „dosiahneme to"  totiž vyšlo síce v roku 2010, ale je to len remake starého vinylu z roku 1991. Tým sa stalo,  že je v jeho hudobnom obsahu znateľný vplyv predrevolučnej pesničkovej tvorby s nežnejším výrazom,  čo uprednostňovali navigátori socialistickej populárnej hudby. Členovia zoskupenia si po tomto jemnom úvode povedali ´tak a teraz vám to ukážeme´. Môj základný dojem z tejto časti koncertu je výrazne rockový. A tu nemožno obísť tému generačnú, lebo dvaja členovia kapely zrejme vyrástli z rockového podhubia šesťdesiatych rokov, čo im umožnilo prirodzene rockovo pôsobiť a tým pádom presvedčivo intervenovať do pocitov poslucháčov. V tomto prípade sa miešanie ročníkov vydarilo ako pri kvalitnom víne.

Presporok_koncert_13.12.2011_053.jpg

Teraz sa prestanem tváriť múdro a poviem,  toto mi sadlo, takto môžete stále pokračovať . Dobre zladený rockový rambajz možno odohnal  určitú skupinu publika k varenému vínu na vianočný trh, no skalných zostalo dosť, a bola ich väčšina, aby mohli po každej pesničke dať najavo spokojnosť s tým, čo sa linulo z reproduktorov.

Presporok_ncert_13.12.2011_059.jpg

Na záver krátka sumarizácia nezaškodí. Kapela deklaruje svoj vzťah k mestskému folk-rocku alebo  pôvodne anglicky urban folk rocku, no započula som okrem folklórnych inšpirácií aj trochu blúzovania, popíku a nakoniec origoš rocku. Možno sa mýlim, ale ja to tak počujem. V tejto produkcii dominovali nástroje a hudba, slová sa stávali druhoradými.  Akustika starých múrov Faustovej siene nie je ideálna a intenzívna rocková hudba sa hodí do širšieho priestranstva, no ak má človek na čom sedieť a môže fotiť, je spokojný so stavom vecí.

Presporok_do_clanku.jpg

 

Protagonisti koncertu 13.12.2011 v Starej radnici:

Peci  Uherčík - gitara

Kliment Ondrejka - spev , gitara

Kamil Vilinovič - spev, gitara, ústna harmonika

Márius Kopcsay -  klávesy

Vladimír Mrázko -  bicie nástroje

Juraj Majer -  basová gitara

©fotografie a text cokomilka

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?