Prešporok - dobre zladený rockový rambajz

Autor: Ľudmila Marešová-Balážová | 18.12.2011 o 11:45 | (upravené 18.12.2011 o 12:40) Karma článku: 3,05 | Prečítané:  897x

Skoro som zablúdila, koncert kapely Prešporok nemal vonku plagát. Bola to tesnotka. Som rada, že som tam bola a že táto muzika bola to správne orechové. Pridávam zopár záberov.

Konvenčne znejúci názov kapelky ukrýva nekonvenčné zoskupenie muzikantov, ktoré je štýlovo aj obsadením značne uvoľnené. Na tohtoročnom decembrovom koncerte v batislavskej Starej radnici  bolo možné toto tvrdenie abstrahovať zo scenára hudobného performance. Folk- rocková kapela, ktorá začala  pesničkovým blokom a la slovenský limonádový popík naplnila ním asi prvú tretinu programu. Zvyšok po skromnej slovnej výstrahe kapelníka prekvapil čistokrvným starým dobrým rockom mohutne podporeným  gitarou hosťujúceho Peciho Uherčíka.

Presporok_koncert_13.12.2011_052.jpg

Moje prekvapenie z onakvejšieho zvuku bolo spôsobené  možno aj neznalosťou,  pretože skupina  zatiaľ nemá vydaný hudobný nosič, z ktorého by bolo patrné,  že tvrdí rock. Posledné CD  s názvom „dosiahneme to"  totiž vyšlo síce v roku 2010, ale je to len remake starého vinylu z roku 1991. Tým sa stalo,  že je v jeho hudobnom obsahu znateľný vplyv predrevolučnej pesničkovej tvorby s nežnejším výrazom,  čo uprednostňovali navigátori socialistickej populárnej hudby. Členovia zoskupenia si po tomto jemnom úvode povedali ´tak a teraz vám to ukážeme´. Môj základný dojem z tejto časti koncertu je výrazne rockový. A tu nemožno obísť tému generačnú, lebo dvaja členovia kapely zrejme vyrástli z rockového podhubia šesťdesiatych rokov, čo im umožnilo prirodzene rockovo pôsobiť a tým pádom presvedčivo intervenovať do pocitov poslucháčov. V tomto prípade sa miešanie ročníkov vydarilo ako pri kvalitnom víne.

Presporok_koncert_13.12.2011_053.jpg

Teraz sa prestanem tváriť múdro a poviem,  toto mi sadlo, takto môžete stále pokračovať . Dobre zladený rockový rambajz možno odohnal  určitú skupinu publika k varenému vínu na vianočný trh, no skalných zostalo dosť, a bola ich väčšina, aby mohli po každej pesničke dať najavo spokojnosť s tým, čo sa linulo z reproduktorov.

Presporok_ncert_13.12.2011_059.jpg

Na záver krátka sumarizácia nezaškodí. Kapela deklaruje svoj vzťah k mestskému folk-rocku alebo  pôvodne anglicky urban folk rocku, no započula som okrem folklórnych inšpirácií aj trochu blúzovania, popíku a nakoniec origoš rocku. Možno sa mýlim, ale ja to tak počujem. V tejto produkcii dominovali nástroje a hudba, slová sa stávali druhoradými.  Akustika starých múrov Faustovej siene nie je ideálna a intenzívna rocková hudba sa hodí do širšieho priestranstva, no ak má človek na čom sedieť a môže fotiť, je spokojný so stavom vecí.

Presporok_do_clanku.jpg

 

Protagonisti koncertu 13.12.2011 v Starej radnici:

Peci  Uherčík - gitara

Kliment Ondrejka - spev , gitara

Kamil Vilinovič - spev, gitara, ústna harmonika

Márius Kopcsay -  klávesy

Vladimír Mrázko -  bicie nástroje

Juraj Majer -  basová gitara

©fotografie a text cokomilka

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?