Štrajk proti cenzúre - zdanlivá ochrana pirátov na webe

Autor: Ľudmila Marešová-Balážová | 19.1.2012 o 9:23 | (upravené 22.1.2012 o 23:08) Karma článku: 5,19 | Prečítané:  1765x

SOPA  a PIPA - zákony  proti zneužívaniu autorských práv, proti nelegálnym obchodom s narkotikami a liekmi, kozmetikou a falšovanými  značkovými produktami na internete.

Včera, 18.1.2012 sme mali protestný čierny pás v záhlaví wikipédie, jej anglická mutácia bola odstavená , pretože  štrajkovala. Nesnažím sa ani pochopiť finesy anglosaského práva, no je mi jasné, že problém je vážny, keď proti nemu bojujú veľké globálne firmy s miestom pôvodu v USA.  Zrejme je niekde nepríjemný právnický háčik v návrhu tohto protipirátskeho zákona.


Najprv musím uviesť, že porušovanie autorských práv je mi naskrze protivné.  A je pravdou, že v slovenských podmienkach tak časté, že sa už nad tým občianska verejnosť ani nepozastavuje.  Niekto celkom kľudne použije slová básnika, bez toho aby to priznal, iný kopíruje kompletné texty do diplomovej práce, anonymné subjekty zas vykrádajú celé znenia pôvodných článkov na webe.  O hudbe na webe radšej nevravím.  Autori  sa už prispôsobili, radšej sami zverejňujú zadarmo niektoré nové hity, či ponechávajú vybrané skladby na verejné vypočutie, lebo to podporuje ich populatiru, je to bezplatná reklama.


Vieme to a preto sa proti tomu bránime. No nie zamedzením prístupu na stránky ale aktívnymi vyhľadávacími metódami. Toto robí napríklad slovenská wikipédia, ktorá sa riadi príkladom ostatných wikipédií.  Existuje na nej osobitná stránka so zoznamom subjektov, ktoré porušili autorské práva wikipédie.


Vidíme, že wiki nenadŕža pirátom a predsa sa zapojila do protestu proti antipirátskemu zákonu.  Prečo asi?  Zablokovaním a presmerovaním stránky či celej domény sa totiž stratí samotný cieľ, ktorým je tvoriť  slobodný informačný kanál.  Zmyslom wikipédie nie je bojovať proti bezplatnému užívaniu multimediálnych informácií, zmyslom wikipédie je práve ich bezplatne poskytovať. No ďalšie využívanie týchto informácií pre obohatenie piráta nie je samozrejme jej zámerom.


Tento istý problém majú sociálne siete globálneho charakteru, ktoré neprofitujú z poskytovania samotnej služby,  ale len z reklamy.  Všetky internetové firmy globálneho dosahu majú vplyv na úroveň slobody informácií aj na Slovensku, preto sa nad tým zamýšľam, no majú dosah aj na prípadné obmedzenie ústavných slobôd, ak by americký Kongres schválil návrh zákona PIPA.


Vyhlásiť blokádu a zakázať úplne publikáciu celého obsahu stránok, tak ako to navrhuje aktuálne znenie „PIPA"  je  symbolicky  vyjadrené vyliatím  vody  z vaničky  i s dieťaťom. Zákon by bol ľahko zneužiteľný na zabránenie komukoľvek na amerických doménach publikovať to, čo by sa nepáčilo  centrálnemu cenzorskému úradu, ktorý by kontroloval exekutívu tohto zákona.  Cenzúra, ktorá by sa schválením PIPA dala uplatňovať celoplošne na všekých doménach USA, by mala veľké pávomoci.  Právomoci, ktoré by sa dali použiť aj nepriamo pre zabráneniu šírenia slobodných informácií z politických subjektívnych príčin.


Ponúka sa mi záver, že ak odhlasujú tento zákon, mali by odhlasovať následne aj zákon proti zneužívaniu právomoci cenzorského úradu,  ktorý by bol trestateľný v plnom rozsahu, tak ako navrhujú tresty pre nedodržanie blokovania z dôvodu porušovania autorského zákona.  Teda nielen trestanie pirátov a majiteľov domén, ktoré nechcú blokovať  pirátov ale i trestanie cenzorov, ktorí zneužijú svoje právomoci, hlavne ak sa im dokáže prepojenie na politické a ekonomické lobby.

Zároveň, cenzorský úrad by mal autonómny štatút, taký , aký majú centrálne národné banky.  Za takýchto podmienok legislatívy by som aj ja hlasovala za SOPA +PIPA.

©Ľudmila Balážová-Marešová

Súvisiace články:

Bill Summary & Status 112th Congress (2011 - 2012) H.R.3261
CRS Summary
Stop Online Piracy Act
Protect IP Act

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?