reklama

Štrajk proti cenzúre - zdanlivá ochrana pirátov na webe

SOPA  a PIPA - zákony  proti zneužívaniu autorských práv, proti nelegálnym obchodom s narkotikami a liekmi, kozmetikou a falšovanými  značkovými produktami na internete.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (12)

Včera, 18.1.2012 sme mali protestný čierny pás v záhlaví wikipédie, jej anglická mutácia bola odstavená , pretože štrajkovala. Nesnažím sa ani pochopiť finesy anglosaského práva, no je mi jasné, že problém je vážny, keď proti nemu bojujú veľké globálne firmy s miestom pôvodu v USA. Zrejme je niekde nepríjemný právnický háčik v návrhu tohto protipirátskeho zákona.


Najprv musím uviesť, že porušovanie autorských práv je mi naskrze protivné. A je pravdou, že v slovenských podmienkach tak časté, že sa už nad tým občianska verejnosť ani nepozastavuje. Niekto celkom kľudne použije slová básnika, bez toho aby to priznal, iný kopíruje kompletné texty do diplomovej práce, anonymné subjekty zas vykrádajú celé znenia pôvodných článkov na webe. O hudbe na webe radšej nevravím. Autori sa už prispôsobili, radšej sami zverejňujú zadarmo niektoré nové hity, či ponechávajú vybrané skladby na verejné vypočutie, lebo to podporuje ich populatiru, je to bezplatná reklama.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Vieme to a preto sa proti tomu bránime. No nie zamedzením prístupu na stránky ale aktívnymi vyhľadávacími metódami. Toto robí napríklad slovenská wikipédia, ktorá sa riadi príkladom ostatných wikipédií. Existuje na nej osobitná stránka so zoznamom subjektov, ktoré porušili autorské práva wikipédie.


Vidíme, že wiki nenadŕža pirátom a predsa sa zapojila do protestu proti antipirátskemu zákonu. Prečo asi? Zablokovaním a presmerovaním stránky či celej domény sa totiž stratí samotný cieľ, ktorým je tvoriť slobodný informačný kanál. Zmyslom wikipédie nie je bojovať proti bezplatnému užívaniu multimediálnych informácií, zmyslom wikipédie je práve ich bezplatne poskytovať. No ďalšie využívanie týchto informácií pre obohatenie piráta nie je samozrejme jej zámerom.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Tento istý problém majú sociálne siete globálneho charakteru, ktoré neprofitujú z poskytovania samotnej služby, ale len z reklamy. Všetky internetové firmy globálneho dosahu majú vplyv na úroveň slobody informácií aj na Slovensku, preto sa nad tým zamýšľam, no majú dosah aj na prípadné obmedzenie ústavných slobôd, ak by americký Kongres schválil návrh zákona PIPA.


Vyhlásiť blokádu a zakázať úplne publikáciu celého obsahu stránok, tak ako to navrhuje aktuálne znenie „PIPA" je symbolicky vyjadrené vyliatím vody z vaničky i s dieťaťom. Zákon by bol ľahko zneužiteľný na zabránenie komukoľvek na amerických doménach publikovať to, čo by sa nepáčilo centrálnemu cenzorskému úradu, ktorý by kontroloval exekutívu tohto zákona. Cenzúra, ktorá by sa schválením PIPA dala uplatňovať celoplošne na všekých doménach USA, by mala veľké pávomoci. Právomoci, ktoré by sa dali použiť aj nepriamo pre zabráneniu šírenia slobodných informácií z politických subjektívnych príčin.

SkryťVypnúť reklamu
reklama


Ponúka sa mi záver, že ak odhlasujú tento zákon, mali by odhlasovať následne aj zákon proti zneužívaniu právomoci cenzorského úradu, ktorý by bol trestateľný v plnom rozsahu, tak ako navrhujú tresty pre nedodržanie blokovania z dôvodu porušovania autorského zákona. Teda nielen trestanie pirátov a majiteľov domén, ktoré nechcú blokovať pirátov ale i trestanie cenzorov, ktorí zneužijú svoje právomoci, hlavne ak sa im dokáže prepojenie na politické a ekonomické lobby.

Zároveň, cenzorský úrad by mal autonómny štatút, taký , aký majú centrálne národné banky. Za takýchto podmienok legislatívy by som aj ja hlasovala za SOPA +PIPA.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

©Ľudmila Balážová-Marešová

Súvisiace články:

Bill Summary & Status 112th Congress (2011 - 2012) H.R.3261
CRS Summary
Stop Online Piracy Act
Protect IP Act

Ľudmila Marešová-Balážová

Ľudmila Marešová-Balážová

Bloger 
  • Počet článkov:  48
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Bývalá aj terajšia blogerka Zoznam autorových rubrík:  poetickáprozaickásochy, tabule, pamätníky Bratirecenzie

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu