Politické "omlúvenky"

Autor: Ľudmila Marešová-Balážová | 8.5.2012 o 7:53 | Karma článku: 3,15 | Prečítané:  513x

Reagujem trochu neskôr, lebo som čakala, že sa táto vec dá akosi logicky do poriadku, lebo v tom logickom poriadku nebola a ani nie je, čo zistíme hneď, ako si zoradíme vedľa seba niektoré tematicky podobné citáty . Tak akosi nesmelo som očakávala, že si to aktér správne zhodnotí a následne sa "omlúvi" za svoju "omlúvenku". Preto si dovoľujem aj týchto niekoľko fejtónových riadočkov.

Ospravedlňovanie za chyby v minulosti majú v politike zvláštne poslanie. Je to psychologický akt urobenia bodky za zlom a začiatok novej etapy.

Tento typ politických akcií máva obvykle aj nejaké skryté dôvody. Ak si spomeniem na Havlove ospravedlňovanie Nemcom, ktoré však malo svoju reciprocitu a preto bolo férové, spomeniem si zároveň aj na súvislosti, prečo sa tak stalo. Nový spojený nemecký štát mal pre Čechov výraznú strategickú hodnotu.

Prebehlo aj iné ospravedlňovanie, medzi Francúzskom a Nemeckom, veď aj bolo za čo. Ich vleklé historické vojenské vzájomné potýčky si žiadali podať si ruky nad vyčisteným stolom.

Zažili sme aj nie tak časté ospravedlnenie sa Vatikánu ústami pápeža Benedikta XVI. Za zneužívanie maloletých chovancov katolíckymi kňazmi. Špeciálne tento akt mi príde byť dôležitým, veď celý svet ho očakával dlhšiu dobu. Mal silnú spoločenskú objednávku.

Držať spoločenskú objednávku v ruke v našich slovenských krajoch je niečo naozaj „hodnotné". Ak ju máš, trebárs v podobe zopár klikov na facebooku, zrazu si oprávnený. Alebo zopár breptov pod článkom na blogu. Alebo niekoľko frfľov či prskov nad pivom od štamgastov. Potom si tú objednávku jej šťastný držiteľ spočíta (ide to rýchlo) a zapichne na nástenku nad písacím stolom. Založí ruky, pohojdá sa v kresle a pošpekuluje. Keď príde na to ako ju zúročiť, vypľuje žuvačku a presunie sa na námestie. Alebo do parlamentu. A začne sa verejne omlúvať a omlúvať.

Omlúvenky sú nákazlivé. Tragikomičnosť prechádza však do trápnosti, trápnosť vyvoláva pocit beznádeje. My Slováci sme sa vyhli ospravedlňovaniu za české pogromy na nemeckú minoritu po druhej svetovej, nemáme sa prečo obviňovať za prechmaty katolíckej cirkvi  ani za nemeckú inváziu kdekoľvek so špeciálnym zreteľom na Francúzsko. Tu nachádzame naozaj veľkú čiernu dieru v histórii „omlúveniek".  Preto bolo tak akosi treba zaštopkať túto trápnosť nejakým zreteľným a mediálne výrazným štopkacím materiálom, ktorý vynašiel držiteľ spoločenskej objednávky.  Medzeru v  „omlúvaní" sa mu podarilo preklenúť, keď vynašiel slovenskú vinu voči maďarskému národu.  Podarilo sa mu konečne nájsť tú správnu formu a misiu vysokého politika, aby nám všetkým prehovoril do duše a veľkoryso sa obetoval za svojho bývalého kolegu.

Zostáva len dúfať, že nezostaneme opustení v tejto misii a že omlúvenky sú nákazlivé a nainfikuje sa nimi aj  naše európske spoluobčianstvo za Dunajom.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?