Jedným zákonom dve nevýhody - jednou ranou dve muchy

Autor: Ľudmila Marešová-Balážová | 6.10.2012 o 9:11 | Karma článku: 9,11 | Prečítané:  691x

Spôsob, akým si štát začína vynucovať opatrenia na zapchávanie dier v príjmoch do štátneho rozpočtu a ktoré majú vojsť do platnosti s účinnosťou od 1.1.2013 mi pripadá tragikomický. Keďže zrejme nie sú peniaze na naplnenie účasti štátu na sociálnom poistení, zachraňovať to majú brigádnické a dohodárske platy. O živnostníkoch tu nebude reč, lebo to je rozsiahla téma na osobitný článok.

Všetci pracujúci sa majú zúčastňovať solidárne na platbách do sociálnej poisťovne a všetkých zdravotných poisťovní, pričom živnostníci, dohodári a študentskí brigádnici majú sprísnené platobné podmienky. Dohodári okrem stredoškolákov s príjmom do 66€ budú musieť zrazu odvádzať zákonné odvody, čo doteraz dlho nebolo.

Ich odvody výrazne, ba ani menej výrazne nezlepšia saldá fondov v sociálnej poisťovni, ak vezmeme do úvahy ich nízke brigádnicke dohodárske platy. Teraz tie platy budú nižšie a zároveň ich vlastná situácia v budúcnosti sa tým rapídne zhorší. Máme tu až dva negatívne postihy vyplývajúce z jedného zásahu zákona.

Z ich maličkých príjmov na dohody sa budú vypočítavať už ich budúce penzie, do ktorých si takto zatnú poriadne ťažkú sekeru. Táto sekera, rozumej tragické zníženie ich osobného mzdového bodu v súčasnosti zaviní, že spriemerovanie bodov na výpočet ich penzií bude veľmi negatívne ovplyvnené súčasnou novelou zákona.

Ak vezmem príklad študentky, ktorá pracuje popri dennom štúdiu a má 2,5€ na jednu hodinu brutto (za prácu niekde na recepcii v súkromnej firme je to bežný honorár), ktorá odpracuje max. 170 hodín mesačne, jej zákonné odvody do poisťovní budú činiť: Na garančné poistenie, úrazové poistenie, starobné poistenie, rezervný fond, plus invalidné poistenie spolu za zamestnanca 7% a za zamestnávateľa 22, 8%, čiže 29,8% z brutto príjmu. Keďže jej brutto mzda bude 425€, jej odvody budú činiť 29,75 €, zaokrúhlene 29,80 €.

Daň z príjmu, ktorú jej strhnú sa vypočíta zo základu 425€ mínus nezdaniteľná časť príjmu 296,60, čo činí 128,40. Daň 19% z toho = 24,396 zaokrúhlene 24,40€.

Študentka-brigádnička obdrží mesačne k výplate € = 370,90€. Táto suma jej nepochybne bude slúžiť len na doplnenie vreckového. Jej celkové životné náklady to nijako nevykryje, jej mesačná pláca sa zníži o 29,80, čo nie je tak tragická suma, avšak jej to výrazne zhorší priemerný základ pre výpočet budúcej starobnej penzie.

Načo je to dobré?

Na nič. V prípade, že by sa politika štátu vo financiách zmenila v tom zmysle, že by sa zvýšili pracovné príležitosti pre rodičov študentov, tento problém by nebol problémom. Rodičia by všetci pracovali a ich deti by študovali bez povinnosti si privyrábať. Ušetrili by si tie nevýhody v perspektíve času, ktoré teraz na nich uvalil štát. Situácia je taká, že sú čerství dôchodcovia, ktorým musia ich deti prispievať k dôchodku, aby vyžili a teraz už i ich vnuci musia platiť za chyby v riadení ekonomiky predošlých vlád aj zvýšenými odvodmi z malých platov.

Preto vravím, že robiť finančné opatrenia bez ekonomických znamená len zbedačovať už i tak schudobnené stredné vrstvy občanov, čo môže mať už o ďalší hospodársky rok viditeľné následky na výkonnosti ekonomiky. Ich slabá kúpyschopnosť výrazne ovplyvní výsledky vnútorného obchodu.

Ďakujem za pozornosť.

Súvisiace články:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?