Jedným zákonom dve nevýhody - jednou ranou dve muchy

Autor: Ľudmila Marešová-Balážová | 6.10.2012 o 9:11 | Karma článku: 9,11 | Prečítané:  693x

Spôsob, akým si štát začína vynucovať opatrenia na zapchávanie dier v príjmoch do štátneho rozpočtu a ktoré majú vojsť do platnosti s účinnosťou od 1.1.2013 mi pripadá tragikomický. Keďže zrejme nie sú peniaze na naplnenie účasti štátu na sociálnom poistení, zachraňovať to majú brigádnické a dohodárske platy. O živnostníkoch tu nebude reč, lebo to je rozsiahla téma na osobitný článok.

Všetci pracujúci sa majú zúčastňovať solidárne na platbách do sociálnej poisťovne a všetkých zdravotných poisťovní, pričom živnostníci, dohodári a študentskí brigádnici majú sprísnené platobné podmienky. Dohodári okrem stredoškolákov s príjmom do 66€ budú musieť zrazu odvádzať zákonné odvody, čo doteraz dlho nebolo.

Ich odvody výrazne, ba ani menej výrazne nezlepšia saldá fondov v sociálnej poisťovni, ak vezmeme do úvahy ich nízke brigádnicke dohodárske platy. Teraz tie platy budú nižšie a zároveň ich vlastná situácia v budúcnosti sa tým rapídne zhorší. Máme tu až dva negatívne postihy vyplývajúce z jedného zásahu zákona.

Z ich maličkých príjmov na dohody sa budú vypočítavať už ich budúce penzie, do ktorých si takto zatnú poriadne ťažkú sekeru. Táto sekera, rozumej tragické zníženie ich osobného mzdového bodu v súčasnosti zaviní, že spriemerovanie bodov na výpočet ich penzií bude veľmi negatívne ovplyvnené súčasnou novelou zákona.

Ak vezmem príklad študentky, ktorá pracuje popri dennom štúdiu a má 2,5€ na jednu hodinu brutto (za prácu niekde na recepcii v súkromnej firme je to bežný honorár), ktorá odpracuje max. 170 hodín mesačne, jej zákonné odvody do poisťovní budú činiť: Na garančné poistenie, úrazové poistenie, starobné poistenie, rezervný fond, plus invalidné poistenie spolu za zamestnanca 7% a za zamestnávateľa 22, 8%, čiže 29,8% z brutto príjmu. Keďže jej brutto mzda bude 425€, jej odvody budú činiť 29,75 €, zaokrúhlene 29,80 €.

Daň z príjmu, ktorú jej strhnú sa vypočíta zo základu 425€ mínus nezdaniteľná časť príjmu 296,60, čo činí 128,40. Daň 19% z toho = 24,396 zaokrúhlene 24,40€.

Študentka-brigádnička obdrží mesačne k výplate € = 370,90€. Táto suma jej nepochybne bude slúžiť len na doplnenie vreckového. Jej celkové životné náklady to nijako nevykryje, jej mesačná pláca sa zníži o 29,80, čo nie je tak tragická suma, avšak jej to výrazne zhorší priemerný základ pre výpočet budúcej starobnej penzie.

Načo je to dobré?

Na nič. V prípade, že by sa politika štátu vo financiách zmenila v tom zmysle, že by sa zvýšili pracovné príležitosti pre rodičov študentov, tento problém by nebol problémom. Rodičia by všetci pracovali a ich deti by študovali bez povinnosti si privyrábať. Ušetrili by si tie nevýhody v perspektíve času, ktoré teraz na nich uvalil štát. Situácia je taká, že sú čerství dôchodcovia, ktorým musia ich deti prispievať k dôchodku, aby vyžili a teraz už i ich vnuci musia platiť za chyby v riadení ekonomiky predošlých vlád aj zvýšenými odvodmi z malých platov.

Preto vravím, že robiť finančné opatrenia bez ekonomických znamená len zbedačovať už i tak schudobnené stredné vrstvy občanov, čo môže mať už o ďalší hospodársky rok viditeľné následky na výkonnosti ekonomiky. Ich slabá kúpyschopnosť výrazne ovplyvní výsledky vnútorného obchodu.

Ďakujem za pozornosť.

Súvisiace články:

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?