Máš 150€ zadarmo... keď si ich predplatíš

Autor: Ľudmila Marešová-Balážová | 6.12.2012 o 9:27 | Karma článku: 8,91 | Prečítané:  1540x

Hlavologický produkt člena skupiny pre dodávku elektriny, ktorý tu komentujem pomerne rýchlo, aby som nezabudla na dôležité detaily, oberá o čas, energiu, ale na druhej strane pomôže človeku sa trochu socializovať so svojím okolím a tak sa trošku zabaviť.

Dnes som si vybrala zo schránky obálku od e.on - u, v ktorej mi čosi ponúkajú za 150 € zadarmo. Toto je ich hlavný a vlastne jediný reklamný slogan a výhoda, ktorú ponúkajú.

Odberateľovi elektriny však neodporúčam len sa potešiť, že „hurá, zadarmo" a podrobne neprečítať celý návrh dodávateľa elektriny, ktorý pozostáva z oranžového dvojstranového letáku, iného letáku vo formáte A4, „Dodatku k zmluve o združenej dodávke elektriny" a všeobecných poistných podmienok pre poistenie asistenčných služieb (VPP-ZSEAS-1209). Vzhľadom ku stávajúcim skúsenostiam a metódam marketingových hlavológov po roku 1989 som si teda s pochopiteľným podozrením a nechuťou prečítala  predmetné traktáty. Keď som si to prešla, natrafila som na niektoré čudné rozpory medzi prísľubom 150€ zadarmo a tým, čo sa písalo ohľadom finančných plnení odberateľa elektriny a asistenčného poistenia.

Keďže leták sľubuje citujem „Bezplatné poistenie porúch až do 150€", očakávala by som toto uviesť aj vo „Všeobecných poistných podmienkach...", kde sa však už prejavujú paradoxy. O neplatení poistného do výšky 150€ v nich nie je ani reči, naopak spomína sa:

1/ v „článku 2 - výklad pojmov" v písmene „k", že poistným obdobím je časové obdobie

dohodnuté v poistnej zmluve, za ktoré sa platí poistné

2/ v článku 4 - zánik každého jednotlivého poistenia a v jeho bode 2., že pre neplatenie poistného v súlade s paragrafom 801 Občianskeho zákonníka toto poistenie asistenčných služieb zaniká.

3/ v Osobitných poistných podmienkach označených aj ako OPP-ZSEAS-1209 sa ďalej píše napríklad v Sekcii B a článku 3-Pomoc v prípade havárie a v odstavci 2., že náklady na prácu a drobný materiál použitý zmluvným dodávateľom opravy sú poistením kryté do výšky 150€.

Čo mi z toho vyplýva? Že tých 150€, ktoré sa má odrátať z celkového účtu za opravu a ktoré sa deklarujú ako poistenie zadarmo v reklamnom letáku, si už odberateľ e.on - u predplatil v mesačnom poistnom. Toto poistné je zrejme, i keď je to len nevyhnutná domnienka, pretože presnú výšku ani splátkový kalendár poistného žiaden Dodatok ani reklama neuvádzajú, 150:12= 12,50€ mesačne. Tak teda, ak odberatelia nenapíšu krížik do štvorčeka na dodatku ku zmluve, budú si priplácať ku svojej doterajšej faktúre za spotrebu elektriny mesačne 12,50€.

Inkriminovaný Dodatok ku Zmluve o združenej dodávke elektriny má ešte niekoľko nie nezadbateľných právnickych kľučiek, ktoré zasahujú do občianskych a obchodných zákonov, napríklad to, ako si člen skupiny e.on vykladá zasahovanie do už existujúcej Zmluvy o pripojení a dodávke elektriny. Zrazu jednostranne mení túto Zmluvu v jej dôležitom bode, ktorým je doba trvania zmluvy na dobu neurčitú a to tak, že túto dobu mení na dobu určitú. Všetko len preto, aby si odberateľ elektriny určite prečítal tento výplod marketingových fiškusov, strávil nad tým čas, previedol za prípadnej účasti celej rodiny a susediek hĺbkovú analýzu, podpísal to, zakrížikoval a odniesol na poštu v zalepenej obálke. Lebo ak to neurobí, jeho zmluva o pripojení elektriny zostane s časovým limitom na dobu určitú. Ak som zle pochopila, s porozumením prijmem výhrady či iné komenty.

Ďakujem za pozornosť.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme


Už ste čítali?