Kvačianska dolina v júnovej idylke (fotoreportáž s videom)

Autor: Ľudmila Marešová-Balážová | 18.6.2013 o 11:11 | Karma článku: 6,24 | Prečítané:  1169x

V Chočských vrchoch kvačí medzi kopcami Kvačianska dolina, miesto podľa kilometrov blízke, no podľa dojmu veľmi vzdialené ruchu civilizácie. V júnovom ovzduší má prechádzka cez úzku dolinu ozdravný účinok na telo aj myseľ.

 

Chočské vrchy s panorámou Západných Tatier v júnovom lete sú okúzľujúce, bezstarostné tralákanie sa hore kopcom dolu kopcom nie až tak namáhavé, strmý krasový kaňon skrývajúci potok poskytne pred páliacim slnkom úkryt a horské pramene osvieženie. Kvačianska dolina nachádzajúca sa v tridsaťkilometrovej blízkosti hranice s Poľskom si uchovala svoj prírodný ráz a tradičnú drevenú architektúru pochádzajúcu z 19. storočia aj vďaka tomu, že jej bol udelený štatút národnej prírodnej rezervácie. Ak si mešťan-turista potrebuje ozdraviť pľúca a naštartovať zlepšenie kondície, ideálne preňho je obuť tenisky (nie je to náročný terén) a prejsť sa skalnou tiesňavou, ktorá je zároveň aj korytom potoka Kvačianka, tento rok vytvárajúceho vodopády s dostatkom vody. Náš pochod sa začal v Zuberci a pokračoval cez dolinu smerom k malej osade Oblazy po turistickom náučnom chodníku, ako je to po nemecky pekne vysvetlené:

Orientačná tabuľa v nemčine na začiatku trasy.

Prechádzka začína medzi lúkami liptovskej krajiny, pokračujeme miernym tempom cez ústie doliny a vchádzame konečne do tieňa stromov.

oravská krajinka

Napredujeme krasovým kaňonom potoka a obchádzame Jánošíkovu skalu:

Jánošíkova skala

Kráčame raz hore raz dolu kopcom cez korene stromov a vápencové skaly až prídeme k Ráztockému vodopádu. Je to menej bezpečná odbočka z turistického chodníka vedúca po skalách v potoku až na dohľad ku vodopádu. Ako je to už na Slovensku často k videniu, aj tu nachádzame smútočný veniec na pamiatku jednej turistiky... takže pozor vážení:

orient. tabuľa

Ráztocký vodopád

Zakončenie príjemnej prechádzky v našom prípade v malej osade Oblazy ešte neznamenalo naozajstný koniec, bol to len začiatok inej zábavy, keď sa začalo vyliezať a chodiť a nazízať a cvakať spúšťou fotoaparátov a kamier. Osada totiž pozostáva z dvoch vodných mlynov (horný a dolný, ako inak) pamiatkovo chránených a veľmi pekne reštaurovaných. Bolo nám umožnené fotografovať vnútrajšok pracujúceho mlynského súkolia horného mlyna, ktoré poháňa jednak mlyn a druhak gáter (je to vodným mlynom poháňaná píla) a poobzerať si rôzne technické vymoženosti 19. storočia.

súkolie

Gáter, presnejšie jeho strojné zariadenie, sa nachádzal na začiatku svojej rekonštrukcie temer zničený. Existovali len jeho kovové časti. Jeho objekt si vzal pod patronát Slovenský zväz ochrancov prírody a krajiny a znovu vystaval všetky jeho drevené časti, čo značí prakticky celú budovu a priľahlé zariadenia. Od stavidla potoka, cez vodný náhon, ktorý odvádza vodu z kaskády Kvačianky ku mlynu, cez jeho drevené koryto, súkolia mlynice a gáter, všetko je nové. Voda z náhonu napája aj generátor, ktorý vyrába elektrickú energiu na pohon píly.

Horný mlyn

Vzniklo tak veľmi pekné, novým drevom voňajúce múzeum. Objekty nemožno nazvať skanzenom, pretože obidva vynikajúco fungujú tak, ako v 19. storočí. Píla je využívaná pre rekonštrukciu a opravy.

O projekte vodných mlynov už písala pre blog.sme blogerka Veronika Bahnová v roku 2009, odvtedy sa však technický stav horného Brunčiakovho mlyna zmenil, bol dokončený vodný náhon a rôzne súčasti mlyna.

Objekt prevádzkujú dobrovoľníci zo Zväzu ochrancov prírody s plným nasadením, pretože sú presvedčení o dôležitosti tejto pamiatky, pričom sú odkázaní na sponzorské dary vzhľadom aj k nulovým štátnym dotáciám. Nižšie je jeden z nich v priestore píly:

Sprievodca a dobrovoľník

Oduševnený výklad nášho sprievodcu pred vchodom do gátra:

pred gátrom

Miesto je vynikajúcim príkladom toho, ako by sa mal organizovať cestovný ruch na Slovensku. Osada Oblazy s mlynmi je zaujímavá turistická atrakcia, nehovoriac o tom, že leží v zachovalej prírodnej rezervácii, no napriek tomu sa jej nedostáva pozornosti od štátnych inštitúcií pre cestovný ruch. Foto nižšie zobrazuje súčasti mlynského kolesa opreté o stenu búdy:

súčasť mlynského kolesa

Nižšie publikujem svoje video o práci súkolia gátra, napájaného elektrinou vyrobenou mlynom:

((MlynvOblazoch_Kvačianskadolina))

Spätná cesta do Zuberca trvá asi hodinu aj s prestávkami len s mierne zvýšenou námahou, lebo do kopca sa ide častejšie ako smerom do Oblazov. Celý výlet sa dá absolvovať za jeden poldeň.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?