Špinavý konkurenčný boj dodávateľov energií a ich šmejdi

Autor: Ľudmila Marešová-Balážová | 5.9.2013 o 15:13 | Karma článku: 9,13 | Prečítané:  617x

Tu píšem o dlhšie sa vlečúcom urputnom boji o klientov, ktorý zvádzajú medzi sebou rôzni energetickí giganti a ich neprehľadná štruktúra distribučných spoločností. Tieto zamestnávajú ľudí, ktorí dostávajú percentá za podpisy pod zmluvami, ktoré získavajú šmejďáckymi metódami.

Stávajú pred bránou, perfektný oblek, hladká tvár, ako čestvo vyliahnutí. Nevinne stískajú v ruke mobil. V druhej kartičku s názvom firmy, pre ktorú pracujú. Lacní Jožkovia s uhrančivými pohľadmi.

Slovo pracujú je ale nevhodne lapidárne. Nie každý by nazval chodenie sem a tam a zvŕtanie jazykom prácou. Ten, ktorý sa pre ňu narodil, ju vykonáva ľavou zadnou a naozaj sa fyzicky neopotrebúva, keď ukeciava ľudí v panelákoch, aby len čosi podpísali a on všetko ostatné pre nich zariadi.  Tento typ ľudí, ktorí sa stráni fyzickej práce no nemá vysokoškolské vzdelanie, berie prácu práve dílerov, sprostredkovateľov a „lacných Jožkov". Nakoniec, prepracuje sa vždy do obývačky ku stolu, aby si mohol rozložiť formuláre zmlúv a dohôd, vždy si veľmi šikovne vypýta číslo osobného mobilu svojej obete, ku ktorej vždy zaujme pozíciu dobrodincu. Pre takýchto ľudí je ako stvorená činnosť agentov na voľnej nohe. A distribučné spoločnosti energetických gigantov ich zamestnávajú v celých húfoch. Najprv tí od konkurencie, v druhej vlne pôvodný gigant, ktorý sa snaží vychytiť svoje obete druhému gigantovi.

A vŕši sa jedna nesprávne až podvodnícky uzavretá zmluva na druhú, tváriacu sa ako snaha o nápravu. To, čo sa teraz rozohralo na území Slovenska, je špinavý konkurenčý závod o predchytenie si klientov spopod nosa, česká konkurencia naozaj stratila akékoľvek zábrany a s úsmevom klame do očí chudoby, sľubuje 14 percentné rabaty na ceny energie, slovenský oponent sa tvári na ochrancu práv a strká jej pod nosy dohody o cenovej ochrane. Už nesľubuje 14 percent, len šesť. Ak to ovšem vyjde.

Nepodpisujte zmluvy, ktoré sú vám podsúvané akože so 14 alebo 10 alebo osem percentným rabatom. Pretože lacní Jožkovia, ktorých si giganti najímajú, tie zmluvy majú natlačené bez akýchkoľvek doložiek o zľavách, nie je v nich ani zmienka o nižších cenách energií. Možno príde ku vám ten z druhej vlny a ponúkne ku dohode nejakú cenovú ponuku, ktorá však nie je vôbec spomenutá v danej dohode o cenovej ochrane či dohľade. Všetci majú v podstate tú istú stratégiu: strčiť pod nos člokeku formulár a za sprievodu obviňujúcich slov voči konkurentovi vymámiť podpis pod dohodu.

Šmejdi nie sú len predajcovia tovaru na uzavretých posedeniach dôchodcov, šmejdi sú aj energetickí giganti a ich najatí  díleri a neprehľadná sieť distribučných spoločností zmluvne s nimi previazaných.

Nepodpisujte žiadne formuláre, kde nie sú uvedené sľubované zmluvné podmienky.

Agent českej konkurencie na vás vybalí už známu story o predraženej elektrine, ktorá sa redistribuuje cez Nemecko späť na Slovensko. Jeho slovenský konkurent v strachu zo straty odberateľov dáva zľavy, o ktoré môže odberateľ, ktorý menil dodávateľa, prísť. O tie skromné percentá zľavy príde tak, že podpíše právnicky nesprávne formulovanú zmluvu o dodávke elektriny bez cenovej doložky. Treba myslieť aj na to, že agent z druhej vlny tiež môže zabudnúť pridať svoj cenník so sľúbenými nižšími zľavami.

Nedajte sa.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?