Návod ako sa vyhrabať z krízy: reštrickie proti podnikateľom (!?)

Autor: Ľudmila Marešová-Balážová | 26.11.2013 o 8:50 | Karma článku: 12,21 | Prečítané:  718x

Táto krátka poznámka na okraj návrhu daňovej novely, ktorá má vojsť do platnosti od 1.1.2014  má len naznačiť, čo asi nie je správne a nie vymyslieť nové znenie zákona. Novela zákona o dani z príjmu z dielne smeráckych poslancov je silno reštriktívna, dovolím si povedať, že až odstrašujúca nových aj starých podnikateľov.

Ako vieme, na Slovensku vzniklo tento rok na jeseň až 4000 nových eseročiek, ktorých zrod bol zapríčinený hrozbou novely platnej k 1.10. a potom k  1.12.2013, ktorá určuje, že vklad do základného imania s.r.o. 5000€ bude treba vykonať vopred vinkuláciou na účet v banke. Máme tu nebývalo rozmnožený dav daňových poplatníkov, na ktorých čakajú rôzne daňové atrakcie.

Jednou z pikošiek ďalšieho návrhu novely zákona o dani z príjmu je paušálna daň - alebo aj daňová licencia.

Každý začínajúci podnikateľ, ktorého dohnala do podnikania aj v tejto krízovej ekonomickej situácii skôr núdza a nevyhnutnosť než slobodné chcenie a jasný zámer a chuť podnikať, by zatiaľ čisto teoreticky mal byť oslobodený od hrozby paušálnej dane vo forme preddavkovej daňovej licencie za prvý rok podnikania, aj v prípade, že počas neho nedosiahne žiaden zisk.

Musím si však položiť rečnícku otázku, že na podklade akého princípu či už morálneho alebo ekonomického je vytvorený tento právny predpis, ktorý už vopred spoplatňuje ešte nevytvorený a často aj bez predpokladu, zisk z podnikania. Pokiaľ viem, tak každý občan Slovenskej republiky má ústavné právo slobodne podnikať a zveľaďovať svoj majetok. Toto právo je podľa mňa dotknuté, ak má zaň ešte platiť poplatky za licenciu na podnikanie, ktoré je takto reštrikciou vháňané do zlých výsledkov. Základným predpokladom pre úspešné podnikanie je tvorba zisku, čo predpokladá investovanie peňazí na vstupy, aby potom mohli byť nejaké výstupy. Daňová licencia akoby neverila, že taká situácia nastane a chce si poistiť aspoň nejaké príjmy do rozpočtu. Toto opatrenie tak deformuje hospodársky výsledok firmy, ktorý by mal byť presným zrkadlovým odrazom jej hospodárenia. Treba podotknúť, že reštrikcia je úzko fokusovaná na eseročky a iné právnické osoby, čo nevypovedá kladne o demokratickosti tohto zásahu.

Ďalším reštriktívnym opatrením je rozpúšťanie strát z minulých daňových období, čo bolo doteraz za posledných sedem rokov podnikania. Teraz je návrh tieto straty odpisovať len zo základu  za posledné štyri roky. Ak sa takto náhle menia dosť výrazným spôsobom ekonomické pravidlá, ako sa dá potom plánovať hospodársky výsledok, požičiavať si naň v banke a tvoriť cashflow? Ako vieme, úvery na podnikanie nemusia byť len krátkodobé ale aj na niekoľko rokov.

Spomenuté dve opatrenia navyše ani neboli zapracované do oficiálneho návrhu zákona. Objavili sa postupne v procese prejednávania vo forme návrhov poslancov. Pripomienkovanie navrhovanej  novely sa tak vlastne zmenilo na tvorbu celkom nového znenia návrhu. Som zvedavá, ako sa tento proces teraz zastaví, aby sa nové zmeny mohli dať opäť do pripomienkovacieho konania odborným profesijným združeniam, ktoré majú predsa na to demokratické právo. Zatiaľ sa deje to, že návrh novely zákona je tvorený výhradne poslancami Smeru, čo považujem za vysoko účelové a neférové.

Odporúčam vláde iné opatrenia na zabezečenie dostatočných príjmov do rozpočtu a nie stresovať  a brzdiť rozvoj ekonomiky navrhovaním ďalších foriem poplatkov, daní a v zákone zapracovaných skrytých znevýhodnení podnikateľskej sféry. Čo takto zrušiť poskytovanie daňových prázdnin zahraničným rezidentom? Inak sa z tej globálnej krízy nevyhrabeme. Ďakujem za pozornosť.

Súvisiace články:

Extrakt z oficiálneho návrhu novely zákona o dani z príjmu.

Návrh ministerstva financií o daňových licenciách

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

SaS sa približuje k antisystémovému voličovi, odchodom Mihála stráca výhodu

Z mnohých výrazných osobností, ktoré boli v strane od jej vzniku v roku 2009, v nej dnes zostávajú už len niekoľkí.

EKONOMIKA

Land Rover z Nitry budú rozvážať Nemci, Cargo neuspelo

Štátny prepravca rokuje s Deutsche Bahn Cargo.

KOMENTÁRE

Aby nás z čara prieskumov nevytrhol ľud v uliciach

Kaliňák je stále ministrom, Bašternák na slobode.


Už ste čítali?