Favorit a outsider - ktorý je ktorý?

Autor: Ľudmila Marešová-Balážová | 26.3.2014 o 8:59 | Karma článku: 7,55 | Prečítané:  650x

Chcem si urobiť poriadok v hlave ohľadom prezidentských volieb, lebo ísť voliť zbytočne a tešiť sa na výhru /aj tú v stávkovej kancelárii/  tiež zbytočne, je môj najmenej obľúbený stav nervovej sústavy.  Aké majú teda šance dvaja kandidáti na výhru?

V tlači aj na webe je už solídny počet špekulatívnych analýz, nielen tých priamočiarych.

Možno budem špekulatívna aj ja, keď sa tomu pozriem na korienky. Odkiaľ vyšiel napríklad názor, že pána Kisku bude podporovať pán Kňažko? Ten predsa patril do tábora SMERU. Tesne po vypuknutí  volebnej kampane zrazu dával hlášky čisto „blue-right", hádajte prečo, ja viem, Kňažko mal za úlohu odlákať pokiaľ možno čo najväčší počet voličov kandidátov Procházku a Kisku.

Tento trápny omyl pravicových voličov, za ktorý zaplatili Procházka aj Kiska 12, 9 % hlasov, ich určite stál  - jedného alebo druhého - prvé miesto v  1. kole volieb.

Ako to bude v druhom kole?

Pokiaľ sa 12,9% pravicových voličov zorientuje a napraví svoj omyl, Kiska bude mať  výhodu. Ďalší možný zisk hlasov by mohol prísť od voličskej základne pána Procházku. Táto časť voličov je ale dosť nevypočitateľná. Nie každému členovi mladej inteligencie, ktorý bol väčšinovým Procházkovým fanúšikom, sa bude páčiť manipulatívna stránka takéhoto odporúčania.

Gyula Bárdos sa vyjadril, že bude podporovať Kisku a urobil s ním už zmluvu o zmluve. Niečo za niečo. Pán Bárdoš mal zisk 5,1 hlasov.

Pani Mezenská je v železnej opozícii voči Smeru, preto chce darovať svoje hlasy opozičnému kandidátovi. Jej 2,4% hlasov sa javí byť ako istý zisk pána Kisku.

24+12,9+ 5,1+2,4=44,4%

Suma hlasov znie ako za starých dobrých čias. Kiska by v 2. kole teoreticky mohol získať 44,4 %, no  musíme počítať aj s ľudským faktorom, ktorý môže mať iný názor. Ale dajme tomu.

Ako je to s pánom premiérom?

Jeho 28 % z prvého kola je istých, tvrdé jadro voličov Smeru býva disciplinované. Pán Fico nás ale môže prekvapiť, čosi podobné sa  stalo v minulých voľbách do parlamentu, a zmobilizuje svojich lenivých či pracovne vyťažených fanúšikov na vidieku. Mohlo by to činiť niečo od 5-10%.

Strana KDH bude na strane Fica, dohodli sa na spoločnom postupe pri tvorbe zákona o rodine, ich teoretických 3,3% sa mu zíde.

A ešte tu idú zvesti, že Fico je v priateľskom  pomere s Kotlebovou pospolitosťou. Pán Čarnogurský ich podchytil, veď my Bratislavčania vieme, že s nimi pochodoval po uliciach hlavného mesta.  Koľko percent by to mohlo byť? A koľko percent voličov Pospolitosti sa ku tomu priráta? Možno 2 %. Ale to je maximum.

28+10+3,3+2=43,3

Táto konečná suma voličov Fica je však odhadovaná s väčším rozpätím rizika ako Kiskova.

Z môjho výpočtu vyplýva, že buď terajší premiér prehrá tesne s rozdielom jedného % alebo sa natoľko zmobiluzujú jeho utajení voliči, ktorí sa nachádzajú napríklad v košiari KDH ako kostolní pravidelní návštevníci, že Fico vyhrá právo obývať Grassalkovichov palác.

Túto tajnú zásobu voličov pán Kiska zrejme nemá, preto číslo pravdepodobnosti jeho zvolenia považujem  za  hraničné.

Ísť si vsadiť na výhru jedného aj druhého považujem za hazard. Nebudem stávkovať.

Ďakujem za pozornosť, dovi inokedy.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?