Masívny výkup pôdy - bude mať slovenská vláda kde vládnuť?

Autor: Ľudmila Marešová-Balážová | 8.4.2014 o 9:38 | (upravené 9.6.2014 o 21:54) Karma článku: 10,31 | Prečítané:  2202x

O zákone o predaji pôdy cudzincom a jeho odklade sa písalo po jeho odhlasovaní v parlamente pred desiatimi rokmi. Všetci to však zahodili za hlavu, lebo sme mali moratórium účinnosti zákona na desať rokov. Pochybnú akciu tvorby zákona o vlastníctve pôdy má na svedomí klika starších pravičiarov, ktorí boli z politiky vytesnení po afére Gorila.

Teraz, keď sa tvorí nová vlna pravicových politikov, ktorá však ešte nie je legislatívne fixovaná a strana SMER sa nezaujíma o dosah a etickú stránku zákona o pôde, nemá vlastne kto podporiť na pôde parlamentu hnutie za zachovanie pôdy v majetku štátu. Aktuálne petičné hnutie nemá zatiaľ politickú páku, ktorá by presadzovala podporu petícii medzi  parlamentnými stranami.

Doteraz sa údajne predalo len 1 % celkovej výmery poľnohospodárskej pôdy, no proces výkupu stále pokračuje. Z dostupných publikovaných článkov je možno usúdiť, že o skutočnom stave prechodu vlastníctva slovenskej pôdy nemá ani sám štát presný prehľad. Keďže developeri skupujú pozemky, aby ich finančne zhodnotili ďalším predajom hlavne za európske trhové ceny, je jasné, že majetky sa dostanú do rúk cudzincom.

Predaje pôdy sa dejú veľmi často na juhu Slovenska cez sprostredkovacie subjekty. Tieto obchody majú vplyv nielen na jednu komoditu - pôdu, ale aj na získavanie zdrojov vody, čo je zrejme kľúčový cieľ týchto transakcií.

V neistej situácii sú aj doteraz chránené lesné porasty, ktorých je však na juhu málo, lužné lesy v povodí Dunaja a južný cíp Malých Karpát, kde je síce chránené územie, čo  už v dnešnej politickej klíme však nemá veľkú váhu. Tieto fakty zhoršujú výhľad na ekologickú rovnováhu celého juhu Slovenska. Zákon o poľnohospodárskej pôde v súčinnosti s terajšou novelou zákona o lesoch tvoria distopický model budúceho krajinného profilu na nížinách juhu Slovenska.

Okrem toho, že inkriminovaný zákon o pôde dovoľuje výkup slovenskej poľnohospodárskej pôdy cudzincami, má tento novelizovaný zákon spústu dier vo forme nejasných alebo dvojznačných pasáží, ktorých význam sa dá vykladať dvojako alebo aj trojako. Okomentovaný zákon pripájam na konci článku.

Prečo sa vlastne zaoberám zákonom o poľnohospodárskej pôde? Pretože:

1.       Výkup pôdy ako takej cudzincami môže znamenať likvidáciu zvrchovaného územia Slovenskej republiky

2.       Výkup poľnohospodárskej pôdy môže spôsobiť  úplnú potravinovú nesamostatnosť

3.       Výkup pôdy cudzincami môže zaviniť strategickú  nedostatočnosť  pre ochranu štátneho územia.

4.       Výkup pôdy cudzincami môže spôsobiť nedostatok slobodných vodných zdrojov, ktoré sa mnohé nachádzajú na pozemkoch už vykúpených alebo v budúcnosti vykúpených najčastejšie na juhu Slovenska.  Je známe, že pod Žitným ostrovom sa nachádza zásobáreň pitnej vody v podobe spodných vôd.

5.       Iné strategické zádrhely: juhom vedie potrubie plynovodu a ropovodu, ktoré by sa mohlo ocitnúť na súkromných pozemkoch cudzincov.

Nechcem vytvárať katastrofické scenáre, vyššie spomenutých 5 bodov sú celkom reálne situácie, ktoré môžu vzniknúť  uplatnením zákona a následky tohto uplatnenia môžu reálne deštruovať politickú a vojenskú rovnováhu na území Slovenska, pretože môžu odložiť do historického archívu zmluvu z Trianonu poprípade celý komplex Versailleských zmlúv.

Ten, kto tento zákon polepil, babrácky formuloval a takto ho odhlasoval,  si zaslúži dodatočný politický súdny proces. Rozhorčenie Slovákov a aj ich zdesenie je namieste. Zachráňme sa, kým je čas. A ten čas je krátky.

Súvisiace pramene:

https://drive.google.com/?usp=chrome_app&usp=chrome_app&urp=https://drive.google.com/?usp%3Dchrome_app&authuser=0&urp=https://drive.google.com/?usp%3Dchrome_app&usp=chrome_app#recent

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?